
ДЕРЖАВНІ МУЗЕЇ УКРАЇНИ
Вінницький обласний краєзнавчий музей
У музейній збірці є досить значна колекція срібних прикрас княжої доби (X–XIV ст.). Рідкісним експонатом є меч «у півтори руки» XIV ст. Окраса археологічної колекції музею – предмети із розкопок курганного могильника доби бронзи – раннього заліза (XV–Х ст. до н. е.) біля с. Гордіївка Тростянецького району: прикраси із золота, електруму, бронзи, бурштину, бронзові ножі, бронзові та кістяні деталі збруї, глиняний посуд.
Експозиція музею складається з 16 залів, що відображають природні умови та історичні події, що відбувалися на території нашого краю. У малій і великій виставкових залах постійно діють виставки, приурочені до визначних подій, а також персональні й колективні виставки художників Вінниччини. Окремим філіалом музею є музей пам’яті воїнів Вінниччини, що загинули у війні на території Афганістану (1979–1989 рр.).
Наукові працівники музею постійно проводять оглядові й тематичні екскурсії, відкриті уроки, читають лекції тощо.

У музеї експонуються книги, рукописи, плакати, листівки, рідкісні фотографії, особисті речі видатних людей, пов’язані з різними періодами історії краю.
Одна з найбільших і найстаріших колекцій – археологічна. Сьогодні вона нараховує 7 тисяч одиниць зберігання. Це знаряддя праці, посуд, прикраси, зброя, культові предмети тощо. Значну частину археологічної збірки складають знахідки із розкопок поселень трипільської культури (IV–III тис. до н. е.). У фондах музею зберігаються також великі колекції знахідок із поселень, городищ і могильників передскіфської та скіфської (VIII–III ст. до н. е.), зарубинецької (II ст. до н. е. – II ст. н. е.), черняхівської (III–IV ст. н. е.) культур.




Сьогодні роботу музею регулюють 5 відділів і 5 секторів: науково-дослідницький відділ фондів, науково-дослідницький відділ давньої історії, науково-дослідницький відділ новітньої історії, відділ науково-освітньої і масової роботи, науково-методичний відділ, а також науково-дослідницький сектор природи, науковий сектор виставкової та рекламної роботи, науковий сектор військової історії, науковий сектор археології, сектор наукової інформації та видавництва.
Основний фонд музею нараховує 85 732 одиниць збереження. Щороку фонди музею поповнюються приблизно 900 музейними предметами.
Значне місце в колекції музею належить предметам побуту та етнографії, що знайомлять з походженням, етнічною історією, господарською діяльністю, побутом і культурою подолян. Здебільшого вони характеризують матеріальну культуру краю ХІХ–ХХ ст., сільський та міський побут українців, росіян, євреїв, чехів.
Нумізматична збірка є чи не найбільшою у музейній колекції: вона нараховує майже 23 тис. монет. Переважна більшість їх виявлена у скарбах. Тут є монети античних держав, арабських халіфатів, європейського середньовіччя, Римської імперії, українські карбованці й гривні.
Окрасою музею є колекція виробів із срібла – творів видатних майстрів Західної Європи, Росії, України.
За матеріалами, підготовленими О. Ковтонюк, Л. Семенко та Т. Кароєвою в рамках участі в Програмі підтримки музейних працівників 2005–2006 рр. Міжнародного фонду «Україна 3000».
Години роботи: щодня з 10:00 до 18:00, крім понеділка та великих свят
Адреса: м. Вінниця, вул. Соборна, 19.
Матеріал із сайта музею: http://vinnytsia-museum.in.ua/
Джерело: