ДЕРЖАВНІ МУЗЕЇ УКРАЇНИ
Обласний краєзнавчий музей
Ідея створення у Черкасах краєзнавчого музею зародилась у колі інтелігенції тодішнього повітового міста на початку ХХ ст. Приступити ж до практичного втілення в життя задуму про створення в Черкасах музею ентузіастам краєзнавчої справи вдалося лише у 1918 році. Ініціативну групу, до якої увійшли представники місцевого осередку товариства «Просвіта» і вчительської громадськості міста, очолив тоді невтомний дослідник історії краю Дмитро Панасович Бочков.Основою музейної колекції стали матеріали 35-го Орловського і 36-го Брянського полків, які дислокувалися у Черкасах. Зокрема полкові реліквії, військові знамена, зброя, золоті та срібні речі.
До фондів музею почали надходити картини, гобелени, килими, різні коштовні речі з панських маєтків. Населення міста передавало предмети побуту та знаряддя праці.
Відкриття музею відбулося у травні 1918 року про що, засвідчує лист міського осередку «Просвіта» від 17 жовтня 1919 року за №606 на адресу керівництва Київської губернії.
Музей розмістився у будинку по вулиці Гоголівській, 115. Згідно архівних документів він називався спочатку Черкаський історико-педагогічний ім. Т.Г.Шевченка, а потім - Науковий історико-педагогічний музей Черкащини.
Початок 1920-х років став для колективу музею не лише періодом активного розгортання науково - освітньої роботи, а й часом пошуку нових форм організаційної структури, яка б відповідала вимогам до музейної установи.У 20-ті роки в музеї була створена меморіальна кімната Т.Г.Шевченка, в якій експонувалися перші видання «Кобзаря», оригінальні матеріали, пов’язані з перебуванням поета на Черкащині. Серед них ― старовинні різьблена палиця і дерев’яна чарка, які він залишив у сім’ї Цибульських, перебуваючи 1859 року в Черкасах. Найбільш цінні експонати пізніше були передані новоствореному Канівському літературно – меморіальному музею Т.Г.Шевченка. На початку 1940-х років музейна колекція налічувала 20800 предметів.
Адреса: 18000, м. Черкаси, вул. Слави 1
Телефони: (0472) 37 – 20 – 91, 45 – 11 – 16, 45 – 11- 22, 45 – 11 - 46
e - mail: ckoblmuz@ukr.net